Wielka Krokiew to największa skocznia narciarska w Polsce. Nazwana została imieniem Stanisława Marusarza – wybitnego polskiego przedstawiciela sportów zimowych, narciarza klasycznego, trenera narciarskiego. Obiekt usytuowany jest na północnym zboczu góry Krokiew. Wykonana według projektu Karola Stryjeńskiego. Została uroczyście otwarta 22 marca 1925 roku.
Skocznia jest ceniona przez zawodników, ponieważ mimo swoich dużych rozmiarów (obecnie punkt konstrukcyjny znajduje się na 120m), jest bardzo bezpieczna i umożliwia oddawanie dalekich skoków. Wysokość obiektu to 134 metry. Aktualny rekord wynosi 140,5m i został ustanowiony w 2010 roku podczas zawodów Pucharu Świata przez Szwajcara Simona Ammanna.
Początkowo w Zakopanem zawodnicy korzystali ze skoczni pozwalającej na oddawanie skoków długości około 30m. Ta dyscyplina sportowa jednak bardzo szybko się rozwijała i wymagała stworzenia większego obiektu. Początkowo Krokiew miała pozwalać na skoki powyżej 40 metrów.
Dzięki wielkość trybun, które mogą pomieścić aż 40 tys. kibiców, jest to jeden z największych obiektów sportowych na terenie kraju. Na skoczni zamontowane jest oświetlenie, co umożliwia organizację zawodów w porach wieczornych. W 2004 roku położono igelit na zeskoku co pozwala na skoki również latem.
Krokiew stała się nieodłącznym punktem w planach zwiedzania turystów, którzy odwiedzają Zakopane. Jest to często pierwsze miejsce, do którego udają się po przyjeździe do miasta. Ze szczytu skoczni roztacza się zapierający dech w piersiach widok na całą okolicę. Jej piękno zagwarantowane jest przez naturalne położenie wśród tatrzańskich lasów.
Wielka Krokiew otoczona jest wieloma stoiskami, oferującymi pamiątki z pobytu w mieście oraz, przede wszystkim w trakcie zawodów różne gadżety dla kibiców. Ze względu na rozgrywanie wielkich zawodów obiekt został przystosowany do przyjęcia wielu przyjezdnych. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zlokalizowany jest duży parking dla samochodów osobowych oraz autokarów.